SeansRun Weekend
 
  Full Schedule
  Packet Pick-up / Registration
  Zumbathon
  Jaime's Race for People with Special Needs
  Sean'sRide
 
  Full Schedule
  Packet Pick up / Registration
  5k & Meghan's Mile
  Battle of the Belts
  Prevention Education Expo
  Tribute to Survivors
  Grant and Scholarship Winners
HomeContact UsVolunteer FAQ


 

 

View Photos of 2016
Scholarship Winners

View Photos of 2015
Scholarship Winners

View Photos of 2014
Scholarship Winners

View Photos of 2013
Scholarship Winners

View Photos of 2012
Scholarship Winners

View Photos of 2011
Scholarship Winners

View Photos of 2010
Scholarship Winners

View Photos of 2009
Scholarship Winners

View Photos of 2008
Scholarship Winners

 

Sean Patrick French Memorial Scholarship Recipients

2017 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School (Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section II (Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Amara Grace Engel

Matthew A. Brown,
North Warren HS

Chloe Chandler,
Ichabod Crane HS

Amara Matt Alexandra

 

Year
Seniors from
Chatham High
School
(Respect for All, Community Service)
Seniors from
NYSPHSAA Section Il
(Sportsmanship)
Seniors from
Columbia County
(Love of Running)
2002

Kristin Lill

James Crannell

Megan Olds
Gloversville HS

Justin Corelli
Shaker HS

N/A
2003

Jessica Oehlke

William “Ricky” Dunbar

Elizabeth Malloy
Holy Names HS

Jamie Julia
Amsterdam HS

N/A
2004

Meghan Kraham

Andrew Lyons

Sarah Domermuth
Berne Knox Westerlo HS

Nate Turner
Schenectady Christian HS

Tiffany Coon
Chatham HS

Andrew Mayer
Chatham HS

2005

Teresa Matthews

Adam Nerney

Anna Crawford
Lake George HS

Ken Little
Burnt Hills-Ballston Lake HS

Saskia Montague
New Lebanon HS

Geoffrey Phalen
Ichabod Crane HS

2006

Jordon Nieto

Michael West

Katie Rose Kaidas Schenectady Christian HS

Steve Soprano
Queensbury HS

Sara Decker
Catholic Central HS

Eloise LaChance
Taconic Hills HS

Jessie Gardner
Hudson HS

Andrew Bodratti
Ichabod Crane HS

2007

Claire Paket

Sam Streeter

Cara Sprague
Queensbury HS

Brian Rhodes-Devey Guilderland HS

Julie Nabozny
Ichabod Crane HS

Rachel Wright
Ichabod Crane HS

Allison Connor
Hudson HS

Richard Messineo Ichabod Crane HS

Sam Streeter
Chatham HS

Josh Gilly
Ichabod Crane HS

2008 Lindsay Kulzer

Christian Leahy

Alexandria Kuhl
Broadalbin-Perth HS

Matt Flint
Queensbury HS

Justine Schulerud
Ichabod Crane HS

Jordan White
Academy of the Holy Names HS

Lindsay Kulzer
Chatham HS

James Schneider
Germantown HS

James O’Connor
Ichabod Crane HS

Kenneth Noll
Ichabod Crane HS

2009

Katherine Behrens

Parker Niles

Sam Roecker
Burnt Hills –
Ballston Lake HS

Craig Weiss
Shaker HS

Tom Accuosti
Ichabod Crane HS

Chelsea Rose Bell
Ichabod Crane HS

Martin Holdrege
Hawthorne Valley HS

Hayley Madsen
Chatham HS

Imelda Muller
Taconic Hills HS

Ryan Nightingale
Chatham HS

2010 2010
Aimee Palleschi

Joseph Cozzolino

Rachael Cyrus
Burnt Hills-Ballston Lake HS

Zach Nelson
Albany Academy

Emma Gryner
Taconic Hills HS

Molly Koweek
Hudson HS

Cordero McCall
Hudson HS

Chloe Meltz
Ichabod Crane HS

Shevar Thomas
Hudson HS

Philip Mastrosimone
Chatham HS
2011 Mylessa Sweet

Ryan Behrens

Betsy Edinger
Greenwich HS

Kevin Terbush
Burnt Hills HS

Cailey Nieto
Chatham HS

Max Ocean
Hawthorne Valley HS

2012 Eva Chaitman

Cole Samuel Gleason
Kristen Bassler
Berne-Knox-Westerlo HS

Elijah Murphy
Berne-Knox-Westerlo HS
Abigail Wheeler
Chatham HS

Samuel Mackerer
Chatham HS
2013

Kailynn Akin

Ryan Mackerer

Meagan Roecker
Burnt Hills-Ballston Lake HS

Adam Schwenzfeier
Shaker HS

Sydney Sericolo
Ichabod CraneHS

Ross Wightman
Chatham HS

2014

Annabelle Hinkle

Haven Sheehan-Hutchinson

Jenna Robinson, Guilderland HS

Jordon Thomas Johnson, Colonie High School

Louisa Dodds,
Taconic Hills HS

Devyn Fernandez, Ichabod Crane HS

2015

Skyler Jean Niles

Samuel Engel

Jillian Perkins
Greenwich HS

Matthew McDermott Niskayuna HS

Kaitlyn Menegio-Stahl
Chatham HS

Joseph Kinane
Hudson HS

 

2016 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School (Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section II (Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Kathryn Kraham

Maryanna Lansing, Shaker HS

Alexandra Bartolotta, Hudson HS

Kathryn Maryanna Alexandra

 

 

2015 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School(Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section II (Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Skyler Jean Niles

Jillian Perkins
Greenwich HS

Kaitlyn Menegio-Stahl
Chatham HS

clear
Samuel Engel

Matthew McDermott Niskayuna HS

Joseph Kinane
Hudson HS

Joe K

 

 

2014 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School(Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section IIl(Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Annabelle Hinkle

Jenna Robinson, Guilderland HS

Louisa Dodds,
Taconic Hills HS

Annabelle Hinkle Jenna Robinson Louisa Dodds
clear
Haven Sheehan-Hutchinson

Jordon Thomas Johnson, Colonie High School

Devyn Fernandez, Ichabod Crane HS

Haven Sheehan-Hutchinson Jordon Thomas Johnson Devyn Fernandez

 

2013 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School(Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section IIl(Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Kailynn Akin

Meagan Roecker
Burnt Hills-Ballston Lake HS

Sydney Sericolo
Ichabod Crane HS

Kailynn Meagan Roecker Sydney Sericolo
clear
Ryan Mackerer

Adam Schwenzfeier
Shaker HS

Ross Wightman
Chatham HS

Ryan Adam Schwenzfeier Ross Wightman

 

2012 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School(Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA Section IIl(Sportsmanship) Seniors from Columbia County (Love of Running)

Eva Chaitman

Kristen Bassler
Berne-Knox-Westerlo HS

Abigail Wheeler
Chatham HS

eva kristen abigail
clear
Cole Samuel Gleason

Elijah Murphy
Berne-Knox-Westerlo HS

Samuel Mackerer
Chatham HS

cole elijah samuel

 

2011 Scholarship Winners

Seniors from Chatham High School(Respect for All,Community Service) Seniors from NYSPHSAA SectionIIl (Sportsmanship) Seniors from
Columbia County
(Love of Running)
Mylessa Sweet Betsy Edinger
Greenwich HS
Cailey Nieto
Chatham HS
mylessa betsy cailey
Ryan Behrens Kevin Terbush
Burnt Hills HS
Max Ocean
Hawthorne Valley HS
ryan kevin max

 

2010 Scholarship WinnersLove Of Running Scholarship Winners
2010 “Love of Running” scholarship winners, L-R: Shevar Thomas - Hudson HS, Phillip Mastrosimone - Chatham HS, Chloe Meltz - Ichabod Crane HS, Emma Gryner - Taconic Hills HS, Molly Koweek - Hudson HS, Cordero McCall - Hudson HS with Mark and Cathy French

Chatham HS Winners 2010
Chatham High School scholarship winners Joseph Cozzolino and Aimee Palleschi with Mark and Cathy French

Good Sportsmanship Winners 2010
Winners of the Section II “Good Sports” scholarships: Rachael Cyrus - Burnt Hills-Ballston Lake HS and Zach Nelson - Albany Academy, with Mark and Cathy French

 


 

2009 Scholarship Winners
Parker Niles and Katherine Behrens, 2009 CHS Community Service Scholarship winners with Mark and Cathy French


2009 Columbia County “Love of Running” Scholarship Winners: Imelda Muller, Haley Madsen, Martin Holrege, Chelsea Rose Bell, Tom Accuosti and Ryan Nightingale with Mark and Cathy French


Sam Roecker and Craig Weiss – 2009 Section II Good Sportsmanship Scholarship Winners with Cathy and Mark French

 



2008 Scholarship Winners


Mark French (far right) and two of his nephews,
Darin French and Brett French (far left) congratulate 2008 scholarship winners.

TOP


 

 

 

The Event | Sponsor Info | About Us and Sean | Grants | Scholarships | Battle of the Belts | Latest News | Home

Copyright 2007-2017 © Sean's Run. All rights reserved.